- Štítky blogu
- netkaná textilie
- krycí netkaná textilie
- ochrana rostlin
- fólie
- plachty s oky
- škůdci
- ošetření rostlin
- zahrádkáři
- pěnová fólie
- stavební fólie
- stretch fólie
- LDPE fólie
- perlinka
- kašírka
- bublinková fólie
- bazénové plachty
- podkladová textílie na bazén
- geotextilie
- newsletter
- proč použít tkanou textili
- tkaná textilie
- zakrývací plachty
- dinosaurus
- kotevní kolík
- mulčování
- černá textilie
- jak upevnit netkanou textilii
- jak použít netkanou textilii
- mulčovací textilie
- zahrádkářské plachty
Potřebujete poradit?
Stromy - a jak je chránit před zimou a zvěří
Konec podzimu je tady a zima už o sobě pomalu ale jistě dává vědět. Poslední podzimní dny jsou ideálním časem pro přípravu zahrady na zimu. Ochraně rostlin jsme se věnovali v minulém článku. Dnes se podíváme na to, jak ochránit před zimou stromy, tak aby nám v dalším období jejich úroda a krása dělala znovu radost.
Pro zahrádkáře je zima obdobím odpočinku. Po náročné sezóně si možná někteří oddechnou, že nás naše zahrada konečně nebude chvíli potřebovat. Ještě předtím, než zatopíme a dáme nohy na stůl , bychom ale měli myslet na stromy. Na jejich zimní ochranu. Zvěř, vítr, mráz, sníh. Zima je pro stromky velmi vyčerpávajícím obdobím. A pokud péči zanedbáme, můžeme především o mladé stromky v nejhorším případě i přijít.
V našem sortimentu jsme mysleli nejenom na ochranu rostlin, ale také na ochranu dřevin. Exkluzivně vyrábíme ochranný pás pro stromy ze světle hnědé netkané textilie. Tento ochranný pás chrání dřevinu před změnou teplot, mrazem, mechanickým poškozením, větrem a okusem zvěře. Nebezpečný pro dřeviny není překvapivě jenom mráz, ale také teplé dny, které někdy v zimě přicházejí. Jsou to právě rozdíly denních a nočních teplot, které jsou pro dřeviny tak nebezpečné. Výsledkem mohou být skryté případně otevřené praskliny v kůře. Na jaře v období růstu kmene, jsou praskliny možným vstupem pro škůdce a dřevokazné houby. Jak se ale takové zkáze bránit? Řešením může být právě použití ochranného pásu.
Stromy rostoucí v našem mírném klimatickém pásu jsou od přírody přivyklé na chladnější zimní období a s tím spojený vegetační klid. Stromy samy od sebe už od podzimu myslí na zimu, zpomalují, až zastavují růst, nesoustředí se na výhon ale na vyzrávání svého dřeva. Takový strom je pak schopný přečkat zimu a odolat teplotním výkyvům.
Na podzim se vyhněte vydatné zálivce a hnojivům obsahující dusík. Vhodné je hnojivo s vysokým obsahem fosforu a draslíku. Uvědomme si, že hnojení nepomáhá jenom k růstovému výkonu, ale také k odolnosti vůči suchu a dalším klimatickým změnám, které jsou pro zimu tolik typické. Hnojení je tedy vhodné po celý rok. Jen vždy pozor, jaké látky zrovna to, které hnojivo vyžaduje a v jakém ročním období ho používáme. Nesprávným hnojením můžeme stromům nadělat více škody než užitku.
Jak chránit stomy před zvěří?
Pro zvěř je zima obdobím nedostatku potravin. Jakmile napadne sněhová pokrývka, lesní i polní zvěř začne shánět potravu i tam, kam se obvykle obává vstoupit. Pokud nemáte dostatečně kvalitní oplocení, je velká šance, že můžete očekávat nezvanou návštěvu.
Důležitá je především ochrana mladých stromků, u kterých hrozí okusy lýka. Stromek pak postupně usychá a odumírá. Ochranný pás lze použít na obalení kmene. Vhodný je tedy i pro ochranu před zvěří. Použití je efektivnější a jednodušší než obalovat strom pletivem. Navíc jej lze také použít opakovaně.
Podělte se s námi o své zkušenosti, jak chráníte stromy před zimou Vy. Dáváte přednost pletivu, vápenným nátěrům nebo ochranným pásům? Ať tak nebo tak přejeme Vám ať je pro Vás zahrada i v následujícím období radostí.