Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
(Po-Pá, 7-14.30 hod.)
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
06.09.2022

V září je na zahradě nejvíc práce

Září je ideální období ke sklízení letní úrody, k sázení jarních cibulovin, květin i zeleniny, či k zazimování choulostivějších bylinek.

Čas sklizně 

S končícím létem skliďte poslední kousky vaší úrody, zejména sklízení sladkého ovoce je v září v plném proudu. Postupně zrají podzimní a raně zimní hrušky, švestky i jablka, dozrávají také pozdní broskve či ostružiny. V září je také čas ke sklizni dvakrát plodících jahod.

Marmelády se nikdy neztratí, máme pro vás 20 výtečných receptů | Magazín |  Recepty.cz

Skladujte pouze zdravé plody a pravidelně je kontroluje, pokud budou nějaké kusy nahnilé nebo napadené hmyzem, tak je ihned vyhoďte. Ovoce samozřejmě můžete využít i dalším způsobem – usušit, moštovat, nebo z něj připravit kompot či marmeládu.

Kromě ovoce se v září také objevuje úroda léčivých plodů jako jeřáb, rakytník a keřová růže plodící šípky. Postupně začínají zrát vlašské a lískové ořechy.

Nejčastější choroby ořešáků


Zasázejte si okrasné květiny, zeleninu a bylinky!

Září je také nejvhodnějším měsícem pro sázení cibulovin. V teplých zářijových dnech můžete zasaditnarcisy. Sadbu ostatních cibulovin nechte až na studenější dny. Začátek podzimu představuje ideální dobu na vysazování jarních cibulovin, jako jsou kosatce, bledule, krokusy, sněženky či oblíbené tulipány.

 

Připravte si záhony pro sadbu cibulovin

Záhony zryjte, nakypřete, a potom přidejte kompost. Dejte jen pozor na dostatečnou hloubku, malé cibulky sázejte do hloubky cca 7 cm pod zem, ty větší pak do hloubky 15 cm. Cibuloviny se nejčastěji sázejí do skupin podle svého druhu, vzdálenost mezi jednotlivými cibulemi určuje jejich velikost. Malým cibulím bude stačit rozestup 5 cm, vetší cibule vyžadují odstup cca 10 cm.

Ideální čas k výsadbě ovocných i okrasných dřevin nastane sice až v říjnu, už teď si ale můžete vykopat jámy. Jejich dostatečné zvětrání před výsadbou bude novým sazenicím prospívat. Naopak jehličnany můžete klidně zasadit už v září – nezapomeňte je ale vydatně zalévat, aby úspěšně přečkaly zimu. Stejným způsobem si můžete připravit výkopy pro živý plot či půdu pro výsadbu růží.

 

Je libo čerstvou zeleninu na zimu?

Pokud si chcete vypěstovat čerstvou zeleninu na zimu, září je ten pravý měsíc, kdy se do toho pustit. Když je ještě teplo, můžete vysít špenát, a to do 3cm hloubky, 15 až 20 cm od sebe. Sklizně se dočkáte už v říjnu. Stejně tak můžete počátkem září zasít další zeleninu jako zimní salát, pro podzimní pěstování a sklizeň je možné vysít ředkvičky.

 

Schovejte rostliny před mrazem

Některé citlivé rostliny zimu nesnesou a přízemní mráz je může poškodit, raději je proto přesuňte dovnitř. Choulostivé rostliny, které z nějakého důvodu do tepla přesunout nemůžete, přikryjte bílou netkanou textilii – tou můžete ochránit i truhlíky na balkóně. Některé rostliny, především ty vyššího vzrůstu přečkají bez problémů zimu venku. Stejně tak i trvalky v truhlících, některé z nich jsou ovšem citlivější, takže po prvních chladných dnech přestanou kvést. V případě, že máte trvalky na skalce, je dobré je přikrýt alespoň vrstvou listí. Myslete i na okrasné traviny, některé pocházejí z krajin, kde je teplota od té naší opravdu odlišná, svažte proto jejich listy tak, aby se nepoškodil střed trávy.

 

 


Tip na závěr: Nezapomeňte na trávník

V září bude tráva chtít určitě ještě posekat, posekanou trávu vždy pečlivě vyhrabte a holá místa dosejte – na jaře pak tráva pěkně zaroste. Trávník byste měli pohnojit speciálním podzimním travním hnojivem, se zaléváním to také moc nepřehánějte, jen když bude příliš velké sucho. Konec září je ideální pro odvzdušnění trávníku vertikutací – tímto způsobem ho zbavíte mechu a umožníte, aby se ke kořínkům před zimou dostala voda, vzduch a živiny.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Nepropásněte novinky, akce a slevy!
Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za měsíc.
Spolupracujeme

 

Najdete nás i na MALL.CZ

Sledujte nás na sociálních sítích

Kontakty
HANDI HELP s.r.o., sociální firma
  T. G. Masaryka 313 , 563 01 Lanškroun
 
 +420 725 512 965
 (Po-Pá, 7.00 - 14.30 hod.)
  info@handihelp.cz

 

 

 
Šikulové - E-hop pro zahrádkáře, chovatele a kutily © 2022 - Všechna práva vyhrazena
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz