- Štítky blogu
- netkaná textilie
- krycí netkaná textilie
- ochrana rostlin
- škůdci
- ošetření rostlin
- zahrádkáři
- pěnová fólie
- stavební fólie
- stretch fólie
- LDPE fólie
- perlinka
- kašírka
- bublinková fólie
- fólie
- bazénové plachty
- podkladová textílie na bazén
- geotextilie
- newsletter
- proč použít tkanou textili
- tkaná textilie
- zakrývací plachty
- dinosaurus
- kotevní kolík
- mulčování
- černá textilie
- jak upevnit netkanou textilii
- jak použít netkanou textilii
- mulčovací textilie
- plachty s oky
Potřebujete poradit?
+420 725 512 965
(Po-Pá, 7-14.30 hod.)
14.10.2022
"Úkolníček" na říjen a listopad
Zahrada nám posílá poslední ovoce a zeleninu na rozloučenou. Sezóna pomalu končí, ale najde se příležitost i pro nové začátky. Právě teď je totiž nejlepší čas pro vysazení ovocných a okrasných dřevin a založení nové skalky. V našem článku jsme se zaměřili také na všechny další důležité úkony, které si žádá péče o zahradu během října a listopadu.
Zelenina a bylinky
- Až do jara můžeme na záhonech ponechat otužilce: růžičkovou kapustu, kořenovou petržel, zimní pórek, špenát, černý kořen a pastinák. Ve velkých holomrazech je ale pro jistotu zakryjeme netkanou textilií.
- Ještě na začátku listopadu můžeme vysazovat zimní cibuli, česnek a jarní zelí. Vydrží i tuhou zimu a na křehké zelenince si pochutnáme hned na začátku jara.
- V říjnu je poslední šance k vyrýpnutí trsu bylinek, které přesadíme do květináče a necháme na pár adaptačních dnů v chladu. Potom přesuneme do tepla domova a užíváme si voňavého zeleného koření po celou zimu. Doma se bude dařit především nenáročné pažitce, petrželce, mátě, ale i majoránce, estragonu, šalvěji a tymiánu.
Ovoce
- Naposled okopeme jahodníky a opatrně k nim přihrneme zeminu. Na zimu keříky mulčujeme slámou, ta se k jahodám hodí nejvíc. Zahřeje a odpuzuje slimáky.
- Otrháme poslední ovoce a posbíráme i opadané plody ze země. I potlučené ovoce se ještě hodí do kompostu. Pozor ale na hniličky nebo plesnivky, mohly by nám roznést nákazu do celého kompostéru.
Okrasná zahrada
- Vyčistíme záhony po letničkách a prostříháme trvalky. Před zimou je ochrání netkaná textilie nebo mulč z chvojí.
- Těšit se můžeme z květů chryzantém a vřesu. Vřes po prvních mrazících ochráníme netkanou textilií.
- Stálezelené listnáče i jehličnáče před příchodem mrazů pořádně zalijeme. Nešetříme vodou, zkušení zahradníci doporučují 10 litrů na rostlinu – množství si samozřejmě upravte podle velikosti.
Trávník
![]() |
|
Skleníky a fóliovníky
| ![]() |
Pokojovky
- Od října by už měly všechny pokojovky spokojeně odpočívat v teple domova.
- Během topné sezóny nenecháme naše miláčky vyschnout, pravidelně rosíme listy pomocí rozprašovače.
Další zahradnické práce
- Při podzimním úklidu nezapomeneme na zvířata, pro které je naše zahrada přirozeným prostorem k životu. Odložená kupka listí a větviček poslouží jako úkryt k zazimování ježkům a ještěrkám.
- Berušky, čmeláky a další užitečný hmyz můžeme přes zimu ubytovat ve hmyzím hotelu. Na výběr je spoustu druhů, na zahradě vypadají moc pěkně, a ještě navíc pomůžete planetě.