- Štítky blogu
- netkaná textilie
- krycí netkaná textilie
- ochrana rostlin
- škůdci
- ošetření rostlin
- zahrádkáři
- pěnová fólie
- stavební fólie
- stretch fólie
- LDPE fólie
- perlinka
- kašírka
- bublinková fólie
- fólie
- bazénové plachty
- podkladová textílie na bazén
- geotextilie
- newsletter
- proč použít tkanou textili
- tkaná textilie
- zakrývací plachty
- dinosaurus
- kotevní kolík
- mulčování
- černá textilie
- jak upevnit netkanou textilii
- jak použít netkanou textilii
- mulčovací textilie
- plachty s oky
Potřebujete poradit?
Jak správně uskladnit pneumatiky
Určitě už máte všichni přezuto, že? Jak jste, ale uskladnili pneumatiky a do čeho? Udělejte to chytře. Vaše pneu Vám na jaře budou vděčné.
Správná peče je prostě základ. Stále mnoho řidičů, skladování pneumatik, čekajících na další přezutí, nijak zvlášť neřeší. Nejen, že to není správně, ale je to chyba, která Vás může stát nemalé peníze. Se správným skladováním pneumatik totiž můžeme zachovat jejich vlastnosti a významně prodloužit jejich životnost, díky tomu tak v konečné fázi ušetříme.
Jak správně skladovat pneumatiky
Snad už nikoho nenapadne nechat ležet pneumatiky po přezutí volně venku. Kam je, ale uskladnit a jak to udělat správně?
Ideálně pneumatiky uskladníme do garáže, sklepa nebo zahradního domku. Ale ani tato místa nemusí být ta pravá. Nejdůležitější je, aby byli v suchém a čistém prostředí, kde nebudou vystaveny slunečnímu záření a vlhku.
Napadlo Vás nějaké místo, kam uskladnit? Splňuje, ale tyto parametry?
- Bez přístupu světla - právě UV záření se totiž na stárnutí pneumatik podepisuje zdaleka nejvíc. Dlouhodobé vystavení slunečnímu světlu způsobuje předčasné tvrdnutí gumy a tvorbu prasklinek pneumatiky.
- Chladno - pneumatiky skladujte v chladu, ideálně v teplotě pod 15 °C. Pokud vás napadla kotelna, tak věřte, že to není nejhodnější místo. Žádný oheň, žádné chemikálie.
- V suchu - zamezte veškerému přístupu vlhkosti, průvanu, sněhu a dalším venkovních vlivům.
- Jedině čisté - před uskladněním pneumatiky pečlivě vyčistěte a umyjte. Drobné kamínky, větvičky, bahno, chemikálie a jiné zbytky maziva je potřeba před uskladněním odstranit. Nezapomeňte pneumatiky utřít, abyste zabránili korozi ráfků.
- Obal - uskladněte pneumatiky v obalu z netkané textilie, který naleznete v naší nabídce. Jeho výhodou je možnost opakovaného použití.
Pokud takové podmínky doma nemáte, pak zvolte raději uskladnění v pneuservisu. Za pár stokorun získáte jistotu, že je o ně dobře postaráno.
Jak pneumatiky po očistě ukládat
Pokud jste nalezli vhodné místo pro uskladnění, máte téměř hotovo. Nyní už stačí pneumatiky správně narovnat.
Pokud jsou pneu nasazené na ráfcích, je možné je volně zavěsit, nebo naskládat na sebe. Snížíte tak riziko poškrábání disků.
Pneumatiky bez ráfků naopak skladujeme zásadně ve vertikální poloze. Navíc byste je měli přibližně jednou měsíčně pootočit, jinak hrozí riziko deformace.
Podívejte se na infografiku. Znázorňuje správný systém ukládání podle toho, zda máte pneumatiky s ráfky nebo bez ráfků.
Kdy pořídit nové pneumatiky?
Ideálně co 4 roky
Pneumatiky nejsou levná záležitost, i přesto bychom je měli po pár letech vyměnit. Nejlépe vám vaše pneumatiky poslouží po dobu 10 let od výroby, po této době by mělo dojít k jejich výměně, a to i v případě dostatečné zbytkové hloubky dezénu. U letních je povolena minimální hloubka dezénu 1,6 mm a u zimních je minimální povolená hloubka dezénu 4 mm.
Jak a kde zjistíte, kolik let vlastně vaši pneumatice je?
O tom, jak stará vaše pneumatika vlastně je, vás informuje DOT kód, který je na plášti umístěn. DOT kód obsahuje celkem čtyři čísla:
- první dvě čísla označují týden výroby,
- další dvě čísla označují rok výroby.
Naše Tipy na závěr
- Označte si před uskladněních pneumatiky křídou u aut s předním pohonem. Pneumatiky na přední nápravě se totiž opotřebovávají rychleji, než ty na zadní. Příští sezónu je pak můžete prohodit a efektivně tak využít celou sadu. Navíc se tak vyhnete tomu, že omylem nasadíte na přední nápravu jednu pneu, která byla loni na zadní nápravě a jednu z přední. Stačí použít zkratky LP-PP, LZ-PZ (levá přední, pravá přední, levá zadní, pravá zadní).
- Přezouvejte všechna 4 kola. V žádném případě nelze přezouvat jen jednu nápravu a na druhé nechat letní pláště.
- Pneumatiky používejte maximálně 4 roky. Při delším užívání dezén začíná ztrácet původní vlastnosti a pneu bývá náchylná k defektu.
- Zkontrolujte tlak v pneumatikách.