- Štítky blogu
- netkaná textilie
- krycí netkaná textilie
- ochrana rostlin
- fólie
- plachty s oky
- škůdci
- ošetření rostlin
- zahrádkáři
- pěnová fólie
- stavební fólie
- stretch fólie
- LDPE fólie
- perlinka
- kašírka
- bublinková fólie
- bazénové plachty
- podkladová textílie na bazén
- geotextilie
- newsletter
- proč použít tkanou textili
- tkaná textilie
- zakrývací plachty
- dinosaurus
- kotevní kolík
- mulčování
- černá textilie
- jak upevnit netkanou textilii
- jak použít netkanou textilii
- mulčovací textilie
- zahrádkářské plachty
Potřebujete poradit?
Lednové tipy
V lednu nás ještě příliš povinností na zahradě nečeká. Vašim stromům a keřům však můžete ulevit. A to jak od nežádoucích škůdců a hub, tak od těžkého nánosu sněhu. Proto pokud budete trávit i leden na zahradě, je to jen dobře a vaše keře a stromy vám poděkují. Tak vzhůru do toho!
Jaké práce nás čekají?
Leden je obdobím, kdy pečlivě přemýšlíme, čím zjara osejeme záhony. Kontrolujeme stav semen z minulého roku, případně nová semena dokupujeme. Pokud to počasí dovolí, můžeme venkovní záhony, skleník a pařeniště čistit a začít s rytím.
Naplánujte osetí záhonů včas
Při plánování jarního osetí záhonů je třeba respektovat, zda se jednotlivé druhy snášejí či nikoliv. Jde jednoduše o to, že výsadba nebo osetí vedle sebe jednotlivých druhů rostlin, které se navzájem nesnášejí může vést k tomu, že jedna druhou ovlivňují v růstu. Zatímcorajčata se snáší s mrkví, ředkvičkou, kedlubnou a celerem, nesnáší se naopak s okurkami, hrachem a bramborami. Okurky nesnáší kromě zmiňovaných rajčat i ředkvičky a brambory. Salátu se nedaří vedle petržele a celeru, špenátu vedle okurek, řepy, česneku a cibule. Mrkev je naprosto nenáročná a nevadí jí žádný soused. Česnek nesázejte vedle košťálovin, fazolí a hrachu, cibuli vedle kapusty, rebarbory, fazolí a hrachu. Z ovoce vedle sebe jahody nesnesou okurky, brambory a kapustu.
Co s okrasnými stromy a dřevinami v lednu
Leden je v mnoha ohledech jako poslední měsíc v roce – prosinec. Je chladno, mrzne a zvířata i rostliny spí zimním spánkem. Zvířata přebývají ve svých úkrytech, rostliny se však schovat nemohou. Proto jim pomozte, aby se na jaře probudily do krásy. Pravidelně ze stromů a keřů setřepávejte vrstvy sněhu, protože jinak by se pod jejich tíhou mohly zlomit.
Pryč se škůdci z ovocných stromů a nevhodnými větvemi
V lednu se zaměřte na odumřelou druhotnou kůru stromů, která je na vnější straně kmene. Mohou být totiž pod ní ukryty kokony škůdců a výtrusy hub. Nejlepším způsobem, jak se jí zbavit, je ji seškrábnout speciální škrabkou k tomu určenou, a hned poté kůru spálit.
Aby byly stromy na jaro připravené a mohly hned přijímat teplé sluneční paprsky, je potřeba pilkou odstranit nevhodné větve, tedy suché, poškozené nebo špatně rostoucí, které zbytečně brání průniku světla.
Zahrada v lednu ale úplně nespí, nezapomeňte na ptáčky, kteří za vámi přilétají, a připravte jim krásnou budku nebo alespoň malé krmítko plné dobrot, kde mohou najít v nepříznivém a chladném počasí příjemné útočiště a něco dobrého do zobáku.