- Štítky blogu
- netkaná textilie
- krycí netkaná textilie
- ochrana rostlin
- fólie
- plachty s oky
- škůdci
- ošetření rostlin
- zahrádkáři
- pěnová fólie
- stavební fólie
- stretch fólie
- LDPE fólie
- perlinka
- kašírka
- bublinková fólie
- bazénové plachty
- podkladová textílie na bazén
- geotextilie
- newsletter
- proč použít tkanou textili
- tkaná textilie
- zakrývací plachty
- dinosaurus
- kotevní kolík
- mulčování
- černá textilie
- jak upevnit netkanou textilii
- jak použít netkanou textilii
- mulčovací textilie
- zahrádkářské plachty
Potřebujete poradit?
Cenné rady do zahrady
Červenec je obdobím sklizně ze zahrady, ale i krásné rozkvetlých záhonů květin. Výsledek, ale může být ještě lepší, stačí dodržet pár pravidel péče.
Úkoly na červenec
Jahody
Vyčistíme záhony jahod od odumřelých listů; trsy, z nichž chceme získat sazenice, označíme kolíkem; pokud nechceme vypěstovat vlastní sazenice, odstraníme všechny výhonky – šlahouny vyrůstající z mateřské rostliny –, porost přihnojíme vícesložkovým hnojivem.
Rajčata
Průběžně vylamujeme boční výhonky kolíkových rajčat; čím jsou menší, mladší, tím méně se poškodí stonek. Rajčata přivazujeme k opoře; u kolíkových a keříčkových miniaturních rajčat sbíráme celé hrozny i se stonkem – déle vydrží chutná a svěží.
Košťálová zelenina
Ukončíme výsadbu pozdní košťálové zeleniny (kapusta hlávková a brukev zelná, květák, pór). Sbíráme letní košťálovou zeleninu (brokolice, kedluben, květák).
Kořenová zelenina
Zředíme husté porosty kořenové zeleniny z předcházejících výsevů, aby rostlinky měly dostatek místa. Protrhané rostliny (červená řepa, mangold, čekanka salátová) vysadíme na volný záhon, je škoda je vyhodit.
Okurky a cukety
Pravidelně (třikrát týdně) sbíráme okurky nakladačky; salátové necháme narůst delší a sbíráme dvakrát za týden; cukety sbíráme malé (dlouhé max. 20 cm), nenecháme je přerůst; velké plody zpomalují tvorbu násady květů.
Cibule a česnek
Připravíme na sběr ozimý česnek a cibuli – už nezavlažujeme, ukazatelem správného termínu sběru je zalomení natě v krčku.
Bylinky
Sbíráme bylinky a léčivé rostliny (máta, majoránka, tymián, saturejka, potočnice, libeček, meduňka, měsíček, divizna), při sběru natě stříháme asi 5 cm nad půdou; rostliny se zregenerují a koncem léta přinesou další úrodu.
Pečujte také o okrasnou zahradu
V červenci panuje slunné, suché a velmi teplé počasí, proto je nutné pravidelně dopřávat okrasným rostlinám dostatečnou zálivku. Nezapomeňte pečlivě zavlažovat skalku, balkónové rostliny i okrasné květiny, které jste vysadili na jaře. Zvláště pak rostliny v truhlících a květináčích trpí na velmi rychlé vysychání, proto jim dodávejte dostatek vody.
Mimo zalévání je třeba okrasným rostlinám a dřevinám pravidelně odstraňovat odkvetlé květy, aby je zbytečně nezatěžovaly. Rostlinám vyššího vzrůstu zajistěte potřebnou oporu a navažte je na stabilní kolíky. Pokud jste se na jaře těšili z kvetoucích tulipánů a narcisů, nezapomeňte nyní vyjmout z půdy jejich cibulky a uložit je do tmavých a suchých prostor.
TIP NA ZÁVĚR
![]() | Pokud se chceme chlubit nádhernými soukvětími hortenzií, měli bychom keřům dodávat i živiny. Na ty jsou náročné v době nejintenzivnějšího růstu. Díky nim budou rostliny silné, bohatě olistěné a soukvětí budou nápadně velká. Na přihnojování hortenzií jsou určena speciální hnojiva. Během července a srpna bychom měli přihnojovat alespoň jednou za 10 dnů. |
Volbou vhodného hnojiva můžeme nejen podpořit bohatost jejich kvetení, ale u některých kultivarů zvýraznit či dokonce pozměnit barevnost. Pokud chceme docílit modrých květů, rostliny zaléváme speciálním hnojivem na modré hortenzie. Kromě živin je nezbytná vydatná zálivka.
Vybírejte pomocníky z naší nabídky:
![]() | Hnojivo FORESTINA profík na modré hortenzie, tekuté 500 ml |
![]() | FLORIA hnojivo pro modré hortenzie 350 g |