Novinky
08.12.2020
PF 2021
Milí zákazníci,
rádi bychom Vám poděkovali za Vaši přízeň a přejeme Vám krásné a pohodové prožití vánočních svátků. V novém roce 2021 mnoho radostnýc...
číst celé
21.10.2020
Náš nový projekt HRAVÝ KARTON
Na začátku byla jen lepenka! ❤ Karton nemusí být jen obalovým materiálem, u nás ožívá i jako 3D stavebnice.
Říká se, že člověk je od přírody hravý ...
číst celé
Blog
08.12.2020
Můj brácha má prima bráchu - Tyrannosaurus Tom JUNIOR
Názvem článku jsme neměli na mysli slavný film, ale chceme Vám oznámit, že projekt Hravý karton se nám rozrostl o dalšího krasavce, z kterého budou na...
číst celé
23.11.2020
Jak správně uskladnit pneumatiky
Určitě už máte všichni přezuto, že? Jak jste, ale uskladnili pneumatiky a do čeho? Udělejte to chytře. Vaše pneu Vám na jaře budou vděčné.
číst celé
06.11.2020
Listopadové tipy
Zima už pomalu klepe na dveře a se zazimováním zahrady byste určitě neměli otálet. Co jste nestihli v říjnu, dá se dohnat ještě v listopadu. V tomto ...
číst celé
Nepropásněte novinky, akce a slevy!
Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.
Facebook
05.08.2020
Zahrada v srpnu – co dělat a na co se připravit
Léto je na vrcholu. Srpen je měsíc, kdy se zahradník kochá plody své práce a jen tak zlehka udržuje svůj dokonalý svět v plné kráse. V našem článku vám připomene všechny důležité zahradnické práce, na které byste v srpnu rozhodně neměli zapomenout.
Rady a tipy:
- V srpnu je ideální doba pro řízkování muškátů, které ihned zasazujte do květináčů či truhlíků. Substrát vylehčete alespoň čtvrtinou písku.
- Vysokým rostlinám, jako jsou mečíky nebo jiřiny, zajistěte oporu, aby se nezlámaly pod těžkými květy.
- První polovina srpna je také ideální dobou také na zastřihování, tvarování a úpravu živých plotů, ať už jehličnatých či listnatých. Prořezávejte je nejlépe v ranních nebo večerních hodinách, kdy panují chladnější teploty, abyste ochránili čerstvě střižené konce před spálením od slunce.
- V srpnu pravidelně pečujte také o trávník. Pravidelné sekání podporuje růst nových výhonů, díky kterým trávník houstne, a zamezuje šíření plevele. Trávník sekejte jednou až dvakrát týdně v závislosti na srážkách a zkracujte na výšku okolo tří centimetrů. Lépe tak drží vlhkost a nedochází k jeho žloutnutí a schnutí.
- Srpen je měsícem sklizně také v ovocné zahradě. Kromě sběru lahodné úrody na vás bude čekat i úklid opadaných plodů. Nezapomeňte udržovat čistotu a pravidelně uklízet pod ovocnými stromy a dřevinami, protože nahnilé a opadané plody jsou zdrojem pro šíření nemocí a parazitů.
- Větve stromů a keřů obsypané plody podepřete, zamezíte tak jejich nalomení. Konec podpěry by měl být pogumovaný, aby nedocházelo k odření větví.
- Na jabloně aplikujte postřik chloridem vápenatým, který zabraňuje fyziologické skvrnitosti jablek. Také se zaměřte na ošetření proti obaleči jablečnému, jehož housenky mají za následek červivost jablek.
- Očesané stromky a keře následně prořezejte nůžkami a prosvětlete. Dostatek slunečních paprsků jim dopřejete zkrácením dlouhých větví.
- V srpnu nastává pravý čas pro sběr oblíbené zeleniny - rajčat, okurek a paprik. V průběhu srpna se dočkáte také sklizně cibule a česneku. V momentě, kdy začnou jejich natě poléhat a rostliny postupně žloutnout, je začněte sklízet. Nechejte uzrálé rostliny ležet několik dní na záhoně, následně je očistěte a cca měsíc sušte, než je zbavíte natí.
- Po srpnové sklizni se uvolní místo na záhonech, které můžete zaplnit pozdní zeleninou. Ideální je v této době výsadba některých druhů ředkviček, dále salátů a kedlubnů, které budete moci sklidit ještě před koncem sezóny. Vybraným odrůdám zeleniny bude potřeba seříznout vrcholky. Zkracujte růžičkovou kapustu i vrcholky rajčat, ať se můžete radovat z velkolepé úrody.
- Pěstitelé bylinek by měli seříznout léčivým rostlinkám (např. tymiánu, šalvěji, levanduli apod.) natě, aby mohly znovu obrazit.
- Pozor na mšice, které se zejména v srpnu rychle množí a poškozují poupata jiřin i růží. Jejich odstraněním a manuálním postřikem zabráníte jejich dalšímu šíření.
- Plži v zahradě? Každý zahrádkář jistě ví, že i v srpnu je důležité aktivně zasahovat vůči plžům. Zejména slimáci jsou nebezpeční škůdci, které je nutné pravidelně lákat na návnady, sbírat a likvidovat jejich nakladená vajíčka.
Na závěr několik srpnových pranostik:
Fouká-li na Vavřince vítr od západu, bude brzy zima. Fouká-li od východu, bude dlouhý podzim.
Když v srpnu hřímá, bude na sníh bohatá zima.
Hrozen dozrál-li do Bartoloměje, dobrým vínem sudy naleje.
Mnoho hřibů v srpnu, málo chleba v zimě.
Jaký srpen, takový únor.