Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
(Po-Pá, 7-14.30 hod.)
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
24.01.2022

S pěstováním se začíná už v lednu

Neotálejte a v lednu udělejte inventuru své sadby. Projděte si semínka, která vám zbyla z předchozích sezón, ty po datu spotřeby nekompromisně vyhoďte. Nevyklíčí. Jen málokteré rostlinky se mohou pochlubit dlouhou životností semínek. Mají ji třeba rajčata. 

Udělejte si rovněž harmonogram výsevu. Určitě se to vyplatí a nestane se vám, že na něco zapomenete. Každá rostlinka navíc potřebuje vysévat v jiném období. Některé předpěstováváme, jiné rychlíme ve sklenících, foliovnících a pařeništích, další vyséváme do volné půdy. Určitě je důležité znát především některá data pro výsevy.

 

Nejdůležitější data pro výsevy oblíbených rostlin

Papriky

  • předpěstování ze semen v lednu. (Namočit, nechat vyklíčit ve výsevném substrátu, pak jednotit a rozsadit do profi zahradního substrátu.)

Petúnie

  • předpěstování ze semen v lednu až v únoru. 

Muškáty

  • předpěstování ze semen v lednu, možné též začít řízkovat z loňských zazimovaných rostlin. (I v tomto případě je vhodné semena vysazovat do jiff. K řízkování se hodí též vermikulit.)

Rajčata

  • předpěstování ze semen na začátku března. (Pěstujeme podobně jako papriky. Namočit, nechat vyklíčit ve výsevném substrátu, pak jednotit a rozsadit do profi zahradního substrátu.)

Afrikány

  • předpěstování ze semen na začátku března (v profi zahradním substrátu, není nutný výsevný substrát), možné též v půlce května vysévat do volné půdy (nesmí vyrašit před tzv. zmrzlými).

Dýně a cukety

  • lze předpěstovávat od začátku května v květináčích (pozor, je nutný květináč o objemu 1 litru naplněný profi zahradním substrátem), nebo lze vysévat ve stejném období do volné půdy (zde je ale hůř ochráníme přes slimáky).

Na výsevném substrátu záleží

Semena se před výsadbou doporučuje máčet ve vlažné vodě. Lépe klíčí. Dělejte to jen u větších semínek od velikosti semínek papriky či rajčete. Nemáčejte rovněž peletovaná semena (v peletkách se prodávají třeba semena petúnií, aby se snadněji vysévala).

Semena lze vysévat do výsevních misek s výsevným substrátem, do rašelinových tablet (jiffy), využít lze perlit i vermikulit. Následně, jakmile se na rostlince objeví první klíční lístky, pikýrujeme do kvalitního zahradního substrátu (což si ale nepleťme s běžnou zahradní půdou). Velká semena dýní, tykví, ale i okurky, lze vysévat přímo do zahradního substrátu. Již je nepikýrujeme. Při výsevu je nutné zajistit, aby byl substrát sterilní, prostý škůdců a plísní. Domácí substrát, konkrétně zahradní půda, vhodná není. Stejně tak není vhodný substrát, ve kterém jsme pěstovali loni. Může obsahovat choroboplodné zárodky, škůdce i plísně. Obsahuje též zbytky z hnojení a je tzv. zasolený.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Nepropásněte novinky, akce a slevy!
Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za měsíc.
Spolupracujeme

 

Najdete nás i na MALL.CZ

Sledujte nás na sociálních sítích

Kontakty
HANDI HELP s.r.o., sociální firma
  T. G. Masaryka 313 , 563 01 Lanškroun
 
 +420 725 512 965
 (Po-Pá, 7.00 - 14.30 hod.)
  info@handihelp.cz

 

 

 
Šikulové - E-hop pro zahrádkáře, chovatele a kutily © 2022 - Všechna práva vyhrazena
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz