Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
(Po-Pá, 7-14.30 hod.)
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
28.06.2021

Letní péče o zahradu

První prázdninový měsíc vám zahrada přináší potěchu pro oko i chuťové buňky. Je to čas letniček, barevně kvetoucích trvalek, čas sklizně ovoce i zeleniny. Ovšem také čas, kdy zahrada potřebuje pravidelnou péči.

 

Vletních měsících u nás bývá sucho, bouřkové srážky zahradě na vrcholu kvetení a plození nestačí. Proto pamatujte především na pravidelnou zálivku. Aby mokré listy nespálilo slunce, zalévejte ráno nebo v podvečerTrávník je třeba pravidelně jednou za týden, nejdéle za dva týdny, sekat. Také zelené živé ploty v tuto dobu tvarujte a stříhejte.

 

Kvetoucí záhony

Červenec je především čas kvetoucích záhonů trvalek i letniček. Abyste prodloužili kvetení, odstraňujte květy hned po odkvětu, vlčí bob, šalvěje, kuklíky, ostrožky, kopretiny, denivky, okrasné tabáky vám tak nasadí další poupata a budou ozdobou po celé léto. Cínie, kopretiny, vysoké kakosty, ostrožky, ale také třeba levanduli stříhejte v rozpuku poupat pro ozdobu pokojů, ve váze vydrží taková letní kytice dlouho a stříháním podpoříte nové kvetení.

Zeleninová a bylinková zahrádka 

Sklízíte hlávkový i kadeřavý salát. Možná už ani nevíte, co s ním, protože narostl všech najednou. Pro příště vyzkoušejte třeba druh, jehož listy se dají otrhávat postupně tři až čtyři týdny. Ředkvičky narostly, rychle tedy vysejte ještě další, do září stihnete ještě jednu úrodu. Sklízíte první mrkev, petržel, mladé bulvičky celeru nebo řapíkatý celer.

Pro podzimní sklizeň vysejte ředkev černou, letní salát, špenát, pekingské a čínské zelí, fenykl. U rajčat a okurek pečlivě každý den hlídejte vznik plísně a ihned zasáhněte postřikem na list a otrháním napadených listů. Stříhejte majoránku, šalvěj, petržel kudrnku, celerovou nať, kerblík, libeček, využijete je čerstvé, ale nezapomeňte si také nasušit zásoby na zimu.

Ozdobné keře

Na prvním místě jsou samozřejmě královny květin – růže. Hlídejte listy, zda je nenapadá plíseň, pokud se přemnoží mšice, stírejte je nebo použijte některý šetrný postřik, nejlépe takový, který zároveň působí na škůdce i na houbová a plísňová onemocnění. Růže pravidelně okopávejte, potřebují provzdušněnou půdu. U opakovaně kvetoucích růží odstřihujte odkvétající květy vždy tak, aby zůstalo očko vyrůstající ven z keře – z něj vyroste nová větvička s poupětem. Botanické a pnoucí druhy nestříhejte – keře se posléze ozdobí šípky, které jsou v podzimní zahradě krásnou dekorací. Zlatice, ptačí zob, meruzalky a další na jaře kvetoucí keře jsou nyní krásně zelené. Chcete si je namnožit? Odstřihněte mladé nezdřevnatělé výhony se dvěma až třemi páry listů, špičku výhonu nad kolénkem zkraťte a takto připravené řízky zapíchejte do pěstební zeminy. Nezapomeňte je zalévat, po zhruba čtyřech týdnech většina z nich zakoření a můžete je přesadit na místo, kde chcete mít nový keř. V létě vám krásně pokvetou komule, tamaryšky, hortenzie, ruj vlasatá nebo některé druhy tavolníků, jiné keře jsou zajímavé probarvujícími se listy – keřové kultivary červeného javoru, ale třeba také obyčejný rakytník.


Tip: úroda jahod

Červenec je nejvhodnější doba na výsadbu nových keříků jahod. Od starších rostlin odstřihněte již zakořeněné odnože na šlahounech a s celým kořenovým balem je přesaďte. Pro dobrou úrodu je třeba jahodníky obnovovat po třech letech, staré rostliny již neplodí.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Nepropásněte novinky, akce a slevy!
Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za měsíc.
Spolupracujeme

 

Najdete nás i na MALL.CZ

Sledujte nás na sociálních sítích

Kontakty
HANDI HELP s.r.o., sociální firma
  T. G. Masaryka 313 , 563 01 Lanškroun
 
 +420 725 512 965
 (Po-Pá, 7.00 - 14.30 hod.)
  info@handihelp.cz

 

 

 
Šikulové - E-hop pro zahrádkáře, chovatele a kutily © 2022 - Všechna práva vyhrazena
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz