Užitková zahrada
V polovině dubna přichází čas pro výsadbu raných brambor, a to jak předklíčených, tak i nepředklíčených. Brambory ukládáme do půdy vylepšené kompostem. Čím je hlíza větší, tím hlouběji ji sázíme. Vzdálenost mezi řádky se udává až sedmdesát centimetrů, mezi brambory v řádku pak čtyřicet.
Vyséváme kořenovou zeleninu, salát, ředkvičky (pokud je už máte vyseté, nevadí, budou dozrávat průběžně), později i červenou řepu, hrách či letní salát.
Sestřiháváme víceleté bylinky, které obrůstají z nadzemních částí a užívají se jako koření. Ty bylinky, jež pěstujeme ze semen, přesazujeme v poslední třetině měsíce.
Ke konci měsíce můžete do skleníků a fóliovníků vysazovat okurky a rajčata. Nejvhodnější dobou pro sázení veškeré zeleniny je večer.

Okrasná zahrada
Duben představuje ideální dobu pro založení trávníku. Pečlivě připravte půdu, dodejte jí humus i živiny a zvolte travní směs vhodnou právě do vaší zahrady.
Pokud již trávník máte, postarejte se o něj. Odstraňujte pravidelně mechový porost, svědčící o nevyrovnaném hospodaření s vodou, živinami a vzduchem. Do půdy se dostává málo vzduchu a ta je potom kyselá. Trávníku pomůže pouze důkladné provzdušňování – rozpíchejte celou plochu speciálními hráběmi nebo vidlemi jednou napříč a jednou podélně, tuto činnost vždy po několika týdnech opakujte.
Zatravněné plochy je třeba posekat. Kdy přesně? Čas pro první sečení nastává, když kvetou zlatice. Sekejte hodně nízko, výška seče se má pohybovat kolem čtyř až pěti centimetrů. Po posečení je nutné trávník důkladně zavlažit a dodat mu živiny. Nejjednodušší je, použijete-li hnojivou závlahu.
Stále ještě můžete vysévat letničky. V případě otužilých rostlin i přímo na záhony. Poté, co vzejdou, je vyjednoťte.
Okrasné keře i trvalky přihnojte, dopřejte jim bohatou zálivku a plochu kolem nich nastelte mulčem.
Zakročte proti plevelům objevujícím se jak v záhoncích, tak i na pěšinkách.
Pusťte se do jarního řezu růží. Odstraňte suché a poškozené výhony, potom zkraťte výhony silnější, a to na tři až pět oček. Čím slabší je výhon, tím silněji je třeba ho zkrátit. I růže je dobré přihnojit.
Pokojové a balkonové rostliny
- Pokračujte v péči o rostliny, které byly přes zimu uloženy v místnostech s nižší teplotou. Po odstranění jejich odumřelých částí a po seřezání rostlin kontrolujte, zda se neobjeví škůdci. Pokud ano, zasáhněte proti nim co nejrychleji.
- Právě nyní je ideální doba k přesazování rostlin balkonových i pokojových. Ihned po přesazení rostlinu dobře zalijte. Poté se zálivkou šetřete, jinak by onemocněly kořeny. Substrát stačí udržovat jen mírně vlhký, ale nesmí se nechat úplně vyschnout. Normálně zalévat začněte rostlinu teprve tehdy, až bude jasné, že se dobře ujala a pokračuje v růstu. První měsíc po přesazení ji nehnojte.
- Stříháte-li si do vázy tulipány, nechte na rostlině vždy minimálně dva velké listy, aby se mohly postarat o dodání odejmutých zásobních látek. Jen tak zajistíte, aby měly nově vytvořené cibulky dostatek sil ke květu.
|
|
- Hlízy jiřinek nechte narašit v bedýnkách s vlhkou zeminou, případně je vsaďte rovnou do květináčů. Uložte je na světlé a teplé místo, kde počkají až do půlky května na přestěhování ven.
Pusťte se do osazování venkovních truhlíků.