Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
(Po-Pá, 7-14.30 hod.)
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
02.02.2021

Jak pěstovat rajčata ve fóliovníku

Máte sazenice rajčat a chcete je ochránit proti nepříznivému počasí? Není nic snazšího než je pěstovat pod fólií, kde jim neublíží déšť ani přízemní mrazíky. Postavte si fóliovník, rychle a levně. Poradíme Vám jak na to a co použít za plachtu nebo fólii.

Fóliovník a foliový tunel jsou ideálními pomocníky na zahradu s cílem urychlit růst rostlin a zajistit jejich ochranu proti povětrnostním vlivům. Speciální zahradní fólie nebo kašírka natažená na jejich konstrukci pomáhá k vytvoření vhodného mikroklimatu, ochrání rostliny před nadměrným odpařováním závlahy, nadměrným slunečním zářením i přízemními mrazíky. Je ideální pro ochranu sadby v zimních měsících, ale i k celkovému pěstování.

   

Při rozhodování, zda skleník či fóliák lze vycházet z toho, že většina u nás pěstovaných zelenin snáší teplotu okolo 20 až 25 oC. Vyšší teploty zpravidla zhoršují poměr mezi teplotou a vzdušnou vlhkostí, což má za následek špatné opylení a snížení květní násady. Proto při výběru odrůdy k pěstování ve fóliovníku přihlédneme k jejich vlastnostem. Především volíme tyčková rajčata, která vysazujeme do dvouřádků k tyčce nebo k drátěnému vedení.

Dalším důležitým faktorem je regulace  teploty ve fóliáku. Pro optimální vývin rajčat jsou vhodné teploty v rozmezí 20 až 25 °C. Proto je třeba stále hlídat, aby nedocházelo k přehřátí fóliáku za slunečných dní a dostatečně větrat. S tím souvisí i problém se vzdušnou vlhkostí, kterou částečně ovlivníme výsadbou na černou fólii. Ta totiž zabrání, aby se vzdušná vlhkost ve fóliáku zvýšila nad 60 %. Vyšší hodnoty podporují vznik a šíření houbových chorob, především plísně bramborové, proto se fóliovník hodí na pěstování rajčat lépe než skleník. A ještě jednu výhodu má fóliák, díkymobilnosti jej můžete po sezóně rozebrat, uskladnit a každoročně přemístit, kam se vám zlíbí. Bohatá úroda rajčat je tak zajištěna. 

Fóliovníky

Ty moderní nám poslouží stejně dobře jako klasický skleník, jejich stavba je ale výrazně jednodušší. Liší se velikostí a konstrukcí a dost záleží na kvalitě použité fólie; ta rozhodne, jak často ji budeme obnovovat. Pokud zvolíme jen obyčejnou, silnou kolem 0,1 mm, vydrží jedinou sezónu. O něco silnější fólie, které už bývají chráněny proti působení UV záření, mají životnost 2 roky. Moderní typ představují kašírované fólie nebo perlinka. Díky výztužné mřížce jsou výrazně pevnější než běžné fólie. Životnost se uvádí minimálně 5 let.

Konstrukce se staví nejčastěji z pozinkovaných profilů, spojených pozinkovanými kovovými úhelníky; díky nim je montáž jednoduchá. Konstrukce může být i dřevěná. Téměř neomezenou životnost bez údržby zajistí fóliovník z hliníku. Menší fóliovníky nepotřebují žádné velké základy. Postačí bodové základy v místech zatížení, kdy stačí trubky zabetonovat do země (jejich počet se odvíjí od velikosti konstrukce). Foliovník s hliníkovou konstrukcí se dá lehce přenášet, takže ho můžeme na zimu celý uložit. Musí se ale ukotvit například pomocí ocelových kolíků k zemi a zajistit proti větru.

     

Fólie a plachty vhodné pro stavbu fóliovníku

Pokud již máte konstrukci, je třeba promyslet, kterou folii nebo zahradní plachtu použijete k vytvoření vhodného mikroklimatu uvnitř fóliovníku.

Nejčastěji se používá kašírovaná fólie. Kašírka je speciální fólie vyrobená z polyetylenu s nepromokavým filmem díky oboustrannému kašírování. Oproti běžným fóliím se vyznačuje vysokou mechanickou pevností, kterou zajišťuje především vyztužená mřížka ve fólii. Fólie má díky UV stabilizaci dlouhou životnost. Ochrání Vaše rostlinky proti mrazům a urychlí růst rostlin. Vhodné jsou čiré, mléčně zabarvené propustí méně světla a rostlinám by se tak, hůře dařilo.

  

Další vhodnou alternativou jsou zahradní plachty a  čiré LDPE fólie nebo perlinka.

Všechny zmíněné varianty fólií a plachet nabízíme i v našem e-shopu www.sikulove.cz, kde si určitě vyberete z naší široké nabídky.

 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Nepropásněte novinky, akce a slevy!
Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za měsíc.
Spolupracujeme

 

Najdete nás i na MALL.CZ

Sledujte nás na sociálních sítích

Kontakty
HANDI HELP s.r.o., sociální firma
  T. G. Masaryka 313 , 563 01 Lanškroun
 
 +420 725 512 965
 (Po-Pá, 7.00 - 14.30 hod.)
  info@handihelp.cz

 

 

 
Šikulové - E-hop pro zahrádkáře, chovatele a kutily © 2022 - Všechna práva vyhrazena
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz