Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
(Po-Pá, 7-14.30 hod.)
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
 • Kategorie blogu
Novinky
25.02.2022
Novinky v sortimentu pro ZAHRÁDKÁŘE!
Vážení zákazníci,   nelenili jsme a rozšířili jsme pro vás sortiment o nové produkty v sekci ZAHRÁDKÁŘI! A protože nespíme na vavřínech, chystáme ... číst celé
16.12.2021
PF 2022
Naši milí zákazníci, tímto bychom se s Vámi rádi ohlédli za uplynulým rokem 2021. Z celého srdce Vám děkujeme za projevenou přízeň a těšíme se na Vá... číst celé
09.12.2021
STARTUJE VÁNOČNÍ HRA: NAJDI SLEVU OD JEŽÍŠKA
Vážení zákazníci, rádi bychom Vám pod stromeček nadělili dárek v podobě SPECIÁLNÍ SLEVY 10 % NA VAŠI OBJEDNÁVKU! Ale pozor! JE TO HRA! Slevový kód ... číst celé
Zobrazit všechny novinky
Blog
Jak se starat o rostliny doma i na zahradě
19.04.2022
Jak se starat o rostliny doma i na zahradě
Duben je období, na které se většina pěstitelů těší. Počasí je již teplejší, slunce má větší sílu, ale spolehnout se na něj ještě nemůžeme. Stále musí... číst celé
Jarní ošetření rostlin. Víte, jak začít?
14.03.2022
Jarní ošetření rostlin. Víte, jak začít?
Spolu s radostí nad tím, jak naše stromy v zahradě a rostliny na záhonech rostou, kvetou a nasazují plody, přichází  také starost o to, jak úrodu chrá... číst celé
Připravte zahradu na jaro
15.02.2022
Připravte zahradu na jaro
Únor a březen jsou měsíce, ve kterých je ideální zahájit přípravu na teplejší jarní měsíce. Ještě předtím, než vypukne jarní sezóna, je totiž nutné po... číst celé
Zobrazit všechny články
Nepropásněte novinky, akce a slevy!

   Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za měsíc.

Facebook
 1. Úvod
 2. Blog
 3. Co nás čeká v listopadu?
01.11.2021

Co nás čeká v listopadu?

Listopad je poslední podzimní měsíc, a jakmile se na něj dostane, je tu už jen skok do zimy a do Vánoc. Většina květin již odkvétá, jen málo z nich dokáže odolat prvním silnějším mrazíkům. Ze zahrady sklízíme již poslední zbytky sklizně a kromě toho i zahradní nábytek či okrasnou keramiku. Je zkrátka důležité vše uložit tak, aby to mráz a sníh nepoškodily.

Pro změnu si připomeneme svátky a významné dny, které slavíme právě v listopadu.

Hned první listopadový den nám nabízí dva významné dny - Svátek všech svatých, který připomíná všechny svaté. Tento svátek slaví všichni křesťané. A tento den je dále zapsán jako Světový den veganství.

2. listopad - Památka zesnulých, lidově označován jako dušičky. Tento den je významnou vzpomínkou za naše drahé zemřelé. Opačnou formou našich dušiček je anglosaský svátek Halloween.    

   

"Když na dušičky jasné počasí panuje, příchod zimy to oznamuje."

9. listopadu si připomínáme Mezinárodní den boje proti fašismu a antisemitismu. V tento den vypukla tzv. Křišťálová noc, kdy z 9. 11. na 10.11. propukl protižidovský pogrom v Německu. Antisemické i nacionální nálady se promítají i do dnešní doby.

10. listopadu vyhlásila UNICEF Světový den vědy pro mír a rozvoj kvůli zvýšení informovanosti s problematikou získávání prostředků pro vědecké účely, ale také informace o tom, jak je věda prospěšná pro veřejnost.

11. listopad je nejen významným svátkem svatého Martina a s ním spojené křesťanské i lidové slavnosti, pojídání pečených husiček, pití svatomartinského vína a koledy, ale také Den válečných veteránů. Toto datum bylo stanoveno proto, že v tento den oficiálně skončila 1. světová válka podepsáním mírové smlouvy mezi Německem a Spojenci. Měli bychom si připomenout hrdiny, kteří za mír položili své životy nebo obětovali zdraví.

13. listopad je Dnem nevidomých, pojmenovaný na počest památky výročí úmrtí zakladatele první školy pro nevidomé Valentina Haüy.

17. listopadu si připomínáme Mezinárodní den studenstva. V roce 1939 byla uspořádána demonstrace českých studentů proti německé okupaci, která se vygradovala zastřelením dvou studentů a následným postupným zavíráním českých vysokých škol, masivním zatýkáním studentů a deportace do koncentračních táborů. O 50 let později vyvrcholila v tento den demonstrace na Národní třídě v tzv. sametovou revoluci a v tehdejší ČSSR došlo k převratu a ukončení vlády komunistické strany.

17. 11. Státní svátek ČR – Den boje za svobodu a demokracii | INDIVIDUALITA

Dvě revoluce s odstupem 50 let měly velký význam pro naši zemi. 

18. listopad je uznáván jako Mezinárodní nekuřácký den, který má připomenout škodlivé účinky kouření cigaret a tabáku, problematiku pasivního kouření a škodlivost nikotinu na lidský organismus celkově.

21. listopad také slaví tři významné dny - Světový den televize (na počest J. L. Bairda, který jako první udělal přenos obrázků po telegrafických drátech), Světový den pozdravů (spočítejte si, v kolika řečech dokážete pozdravit) a Mezinárodní den filozofie, věnovaný nejen filosofům, ale i jejich dědicům a odkazům tohoto vědění a moudrosti. Tento den můžeme pojmenovat též jako dne oslav vzdělanosti.

25. listopadu v naší zemi slaví svůj svátek svatá Kateřina, mimo jiné patronka panovníka Karla IV. 

Na neděli 28. listopadu připadá 1. adventní neboli železná neděle. Při bohoslužbách ve fialové barvě se žehná adventní věnec a zapaluje se 1. svíčka. 1. adventní neděle je dnem zklidnění, rozjímání, ale také dnem velkého úklidu, aby byl dům připraven na slavnostní uvítání příchodu Spasitele. Započíná se pečení vánočního cukroví. 

Adventní neděle je ve znamení úklidu a pečení cukroví .


Co nám říkájí pranostiky na měsíc listopad?

 • Studený listopad - zelený leden.
 • Listopadové sněžení neškodí vůbec osení.
 • Jestliže sníh listopadový dlouho zůstane, více než hnůj polím prospěje.
 • Když napadá sníh na zelené listí, bude tuhá zima.
 • V listopadu příliš mnoho sněhu a vody, to známka příští neúrody.
 • Jaké povětří jest v listopadu, takové má býti měsíce března roku budoucího.
 • Jaký listopad, takový březen.
Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Nepropásněte novinky, akce a slevy!
Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za měsíc.
Spolupracujeme

Soubor:Zasilkovna logo.png – Wikipedie    Poštovné firmy Racing Styl

Najdete nás i na MALL.CZ

 

Sledujte nás na sociálních sítích

Kontakty
HANDI HELP s.r.o., sociální firma
  T. G. Masaryka 313 , 563 01 Lanškroun
 
 +420 725 512 965
 (Po-Pá, 7.00 - 14.30 hod.)
  info@handihelp.cz

 

 

 
Šikulové - E-hop pro zahrádkáře, chovatele a kutily © 2022 - Všechna práva vyhrazena
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz