- Štítky blogu
- netkaná textilie
- krycí netkaná textilie
- ochrana rostlin
- škůdci
- ošetření rostlin
- zahrádkáři
- pěnová fólie
- stavební fólie
- stretch fólie
- LDPE fólie
- perlinka
- kašírka
- bublinková fólie
- fólie
- bazénové plachty
- podkladová textílie na bazén
- geotextilie
- newsletter
- proč použít tkanou textili
- tkaná textilie
- zakrývací plachty
- dinosaurus
- kotevní kolík
- mulčování
- černá textilie
- jak upevnit netkanou textilii
- jak použít netkanou textilii
- mulčovací textilie
- plachty s oky
Potřebujete poradit?
Chraňte záhony před mrazíky
Stále je nebezpečí pozdních mrazíků... A jak tedy ochránit zeleninu, okrasné trvalky, sazenice letniček? Přikryjte choulostivé rostliny netkanou textilií nebo fóliovým tunelem. Ovšem nejjednodušší a přesto účinné je přes celý záhon přehodit bílou netkanou textilii a na okrajích ji zatížit. I v květnu tedy opět vsaďte na netkanou textilií.
Začátek května je tím správným časem pro sázení zeleniny. Na venkovní záhony můžete dát rajčata, papriky, tykve a lilky. Předpěstované sazenice mají rády slunečné stanoviště. Lépe se budou ujímat sice menší, ale silnější a kompaktnější rostliny. Do země je dávejte hlouběji, než byly v miskách, aby dobře zakořenily. Hned na začátku je raději opatřete oporou, ke které je později přivážete. Velmi důležitá je i pravidelná zálivka, aby sazenice neuschly. Pozor, nelejte vodu přes listy, ale rovnou ke kořenům. Jinak hrozí rostlině houbové choroby.
- Pozor na již zmíněné mrazíky začátkem května. Nejsnadnější ochranou je případně použití bílé netkané textilie.
- Vysazujeme předpěstované sazenice salátových okurek. Ve skleníku v květnu můžeme například vysadit dva řádky vzdálené od sebe 70–80 cm, v řádku pak 40–50 cm. Vysázené okurky intenzívně zaléváme, abychom zajistili dobré uchycení sazenic. Případné poklesy teplot eliminujeme zakrytím netkanou textilií.
- Ve skleníku v květnu vysázíme také předpěstovanou sadbu paprik, nejlépe do dvojřádku 40 cm a rostlinky pak 30 cm od sebe nebo do sponu 50×60 cm, zásadně po jedné rostlině. Vysazujeme-li sazenice kvetoucí nebo dokonce se zárodky plůdků, tyto nejprve odstraníme. Po výsadbě až do sklizně zaléváme vydatně, ale tak, aby zemina mezi jednotlivými intervaly dostatečně proschla. Tím zajistíme nezbytně nutný přístup vzduchu ke kořenům.
- Také rajčata vysazujeme na volné záhony až po 20. květnu. Již vysázená rajčata vydatně zaléváme, abychom zajistili dobré uchycení a růst sazenic a jednou týdně přihnojíme plnohodnotným hnojivem. Nově vysázené sazenice rajčat, paprik i okurek můžeme případně i ve skleníku překrýt netkanou textilií. Netkaná textilie bude rostliny chránit při nižších teplotách a slabých mrazících.
- Jakmile přestanou hrozit jarní mrazíky, vysadíme předpěstované sazenice cuket a patisonů na venkovní záhony - vyséváme raději až v druhé polovině května.
- Vyséváme keříčkové i tyčkové na předplodinu nejsou náročné, ale neměla by to být luskovina. Netkaná textilie opět urychlí sklizeň keříčkových fazolí.
- A ještě výsev salátu. V polovině května můžeme ještě vysít další salát na předpěstování sazenic pro výsadbu na venkovní záhon, nejlépe některou z odrůd odolných k vykvétání jako Merkurion, Maršalus, Mars nebo velkohlávkový Jupiter a doplnit o ledový salát, např. Medimo nebo Maximo. Prodloužíme si tímto dobu sklizně salátu i na pozdně letní období.
- Pozor na již zmíněné mrazíky začátkem května. Nejsnadnější ochranou je případně použití bílé netkané textilie.
Doporučujeme:
Ukotvěte textílii k zemi pomocí univerzálního kotevního kolíku.